Polski Związek Hodowców Owiec Braunes Haarschaf i Nolana

   Charakterystyka owiec Nolana

Owce rasy Nolana zalicza się do dużych ras mięsnych tzw. "szerstnych", nie wymagających strzyżenia. Jej oznaczenie kodowe w Europie oraz w Polsce to: NOL    

Rasa ta cechuje się bardzo sympatycznym wyglądem oraz wyraźnym rysunkiem/uwidocznieniem mięśni.

Zgodnie z programem hodowlanym do oczekiwanych cech zewnętrznych oprócz białej barwy należą:

    ciemny pigment na nosie,
    ciemny pigment wokół pyska,
    ciemny pigment na racicach.

Rzeczony powyżej pigmnet poprawia odporność rasy Nolana na promieniowanie słoneczne.

Głowa Nolany typowo winna być i jest wąska, co znacząco ułatwia wykoty. Ponadto jest to rasa pozbawiona rogów co przekłada się na większe bezpieczeństwo obcowania z tą rasą.

Racice są twarde i bardzo twarde co umożliwia wypas na terenach wilgotnych również podczas "rześkich" i wilgotnych poranków ale też są wykorzystywane przez owce Nolana w celach obronnych.

Taki zbiór cech zewnętrznych sprawia, iż gdyby nie odstające uszy to owce te łatwo można pomylić np. z psem myśliwsko-obronnym.

Jest to rasa tzw. "sezonowa" a sezon na wykoty przypada od stycznia do maja każdego roku. W zależności od ilości dostępnego pokarmu i poziomu wykarmienia matek rodzi się od 1 do 3 młodych jagniąt.

Udało się zaobserować, iż owce Nolana z racji samodzielnego zrzutu wełny wykazują mniejsze zużycie takich pierwiastków jak Selen ale również Jod, stąd nawet w obszarach ubogich w te pierwiastki nie wymagają szczególnej supplementacji tych pierwiastków, podczas gdy konieczność taka występuje w przypadku ras utrzymujących wełnę i wypasanych na tożsamych obszarach.

Wspominana zdolność do zmiany okrywy przekłada się również na higienę a w konsekwencji na znaczącą redukcję problemu much i brak konieczności przycinania (tzw. kopiowania jako środka zaradczego) ogonów, co uznane zostało w Polsce za formę okaleczania zwierząt również w odniesieniu do owiec.

Prace nad projektem rasy Nolana zostały zapoczątkowane w latach 90-tych dwudziestego wieku a celem było stworzenie odpowiedzi na potrzebę utrzymania rentowności hodowli owiec wobec zapaści rynku wełny. Koncepcja została opracowana i zaprezentowana przez Dr Rolfa Minhorsta, który przekonał do jej wdrożenia grono hodowców i po dziś dzień sprawuje patronat honorowy nad rozwojem ras Nolana oraz Braunes Haarschaf.

W przypadku rasy Nolana jako rasę wyjściową przyjęto owce Wiltshire Horn a ich cechy przekładają się automatycznie na wiele użytecznych cech posiadanych przez rasę Nolana.

Samce osiągają wagę: 110-140 kg

Samice osiągają wagę: 70-90 kg

Ilość jagniąt w wykocie: 1-3, typowo 2 (przy bardzo mało energetycznej paszy: 1)

Barwa: biała, możliwe drobne ciemne pigmenty.

© Wszystkie prawa zastrzeżone