Misja PZHOBHiN

Cel Nadrzędny:

nadrzędnym celem działań PZHOBHiN jest popularyzacja hodowli owiec w Polsce w szczególności w obszarze ras Braunes Haarschaf oraz Nolana.

Cele uzupełniające:

  1. Powiększenie populacji owiec w Polsce.

    Poprzez popularyzację innowacyjnych ras owiec: Nolana i Braunes Haarschaf Związek dostrzega szansę przeciwdziałania niebezpiecznie rozwijającego się na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI-go wieku "programu" (procesu) kończenia działalności przez małe i średnie gospodarstwa rolne. Gospodarstwa te stanowią bardzo ważny strategicznie element gospodarki każdego Państwa z racji rozproszonej produkcji mniej wrażliwej na szybkie unicestwienie (wojna, nowe choroby) aniżeli duże skoncentrowane gospodarstwa. Rozwiązania proponowane przez PZHOBHiN zdaniem Związku są w stanie doprowadzić do podwojenia pogłowia owiec w Polsce w przeciągu dwóch dekad.

  2. Przeciwdziałanie procesowi "zarastania" kraju.

    Następstwem procesu samolikwidacji małych i średnich gospodarstw w szczególności w otoczeniu dużych aglomeracji jest powstawianie coraz większej ilości niużytków i powolnie zarastających krzewami ugorów. Pozostawienie tego procesu wyłącznie w rękach natury doprowadza do utraty przez ludność dostępu do coraz większych obszarów, straty dla gospodarki z tytułu mniejszejszego areaułu dostępnego dla krajowej produkcji rolnej, coraz smutniej wyglądający krajobraz. Owce z racji latwości hodowli (w porównaniu do większych przeżuwaczy) oraz swjej sprawności znakomicie sprawdzają się w roli nie tylko ozdoby gospodarstwa ale również strażnika krajobrazu i specjalisty od ekologicznego utrzymania terenów zielonych.

  3. Współpraca z Instytucjami Państwowymi

    Misją Związku jest również dzielenie się z Instytucjami Państwowymi posiadaną wiedzą oraz wypracowanymi rozwiązaniami czy też pomysłami, które wpłyną na popularyzację hodowli owiec w Polsce w kierunku przywrócenia dawnego potencjału co ponownie poprawi współczynniki gospodarcze zarówno te pożądane przez Państwo jak również te widziane na codzień przez rolników i hodowców.

  4. Rozwiązanie problemu wełny.

    Strzyżenie owiec jest czynnością nie tylko pochłaniającą pewne koszty pieniężne i czasowe ale również staje się koszmarem dla gospodarzy i hodowców. Wełna pod koniec XX wieku straciła praktycznie zupełnie na atrakcyjności i wartości. Natomiast rosnącym i słabo wciąż postrzeganym problemem jest fakt, iż nie sam koszt strzyżenia jest problemem ale malejąca ilość specjalistów posiadających doświadczenie w strzyżeniu (w konsekwencji dostępność i dojazdy) oraz jeszcze większy problem utylizacji wełny, która bywa porzucana w przróżne miejsca i w tym miejscu utniemy ten wątek.

  5. Ochrona potencjalnych nabywców i osób zainteresowanych zakupem i hodowlą owiec ras Braunes Haarschaf oraz Nolana.

    W XXI wieku rynek owiec rasowych w naszym kraju przypomina (używając obrazowego porównania) poziom handlu używanymi pojazdami w komisach samochodowych. PZHOBHiN prowadzi działania edukacyjne (głównie poprzez swoją stronę) poprzez uświadamianie osób zainteresowanych w tym, gdzie można nabyć osobniki faktycznie rasowe w obszrze ras Braunes Haarschaf i Nolana oraz czym charakteryzują się wspomniane rasy (cechy zewnętrzne). Osobniki faktycznie rasowe są stabilne genetycznie i posiadają obecnie powtarzalne cechy oraz wykazują bardzo dużą odporność, nie mają problemów ze zrzutem wełny czy niepożądanym porożem. Związek prowadzi również księgi hodowlane dla hodowców będących członkami PZHOBHiN.

  6. Konsolidacja howodwców w celu zwiększenia potencjału sprzedaży.

    Związek w miarę potrzeb i rozwoju populacji owiec Braunes Haarschf oraz Nolana realizuje konsolidację howoców owiec tych ras w celu zwiększenia potencjału sprzedaży w szczególności wobec dużych odbiorców czy skrócenia łańcucha dostaw jak i nadzór nad jakością.

  7. Funkcja doradcza w zakresie doboru rasy i selekcji.

    Ponownie nawiązując do branży motoryzacyjnej należy postawić sobie pytanie: czy na codzień wystarcza nam wygodny pojazd osobowy, czy też potrzebujemy jednak ciężarówki znając wszelkie obciążenia i ograniczenia związane z jej posiadaniem i prowadzeniem ? I tutaj pojawia się obszar do analizy: dla kogo lepszym rozwiązaniem jest Braunes Haarschaf a komu lepiej sięgnąć po Nolanę. Oraz, czy lepsza jest owca cięższa i otłuszczona czy też 10% lżejsza ale o mniejszej zdolności genetycznej do kolekcjonowania zapasów tłuszczowych oferująca lepsze i czyste od tłuszczu tusze ? Związek promuje jednak wysokiej jakości tusze, które nie wymagają żmudnego procesu odtłuszczania (usuwania otłuszczenia) i strat z tym związanych.

© Wszystkie prawa zastrzeżone