Jak zacząć? Siedlisko owiec Braunes Haarschaf

Sekacja ta dedykowana jest osobom, które nie posiadają jeszcze doświadczenia oraz stosownego zaplecza dla hodowli owiec i zastanawiają się nad wymaganiami, które należy spełnić aby zapewnić komfotowe warunki owcom Braunes Haarschaf.

Owce Braunes Haarschaf dzięki swojej odporności oraz przystosowaniu do klimatu panującego w Polsce nie mają szczególnych i wyszukanych wymagań dla swojego siedliska.

Taki stan rzeczy sprawia, iż w przypadku tych owiec nie jest wymagana infrastruktura w postaci murowanej czy też innej kosztownej klasycznej "obory". Wystarczającą jest niezbyt kosztowna drewniana owczarnia w formie (kolor, wykończenie) dostosowanej do otoczenia, którą stosunkowo łatwo samemu skonstruować zaczynając zupełnie od przysłowiowego zera.

Przykład takiej owczarni (jej szkieletu) zaprezentowano na schemacie poniżej. Już w tym miejscu warto nadmienić, iż konstrukcję tego typu łatwo rozbudowywać o kolejne segmenty w przypadku, gdy hodowca podejmie decyzję o dalszym rozwoju stada.

Zaprezentowany przykład stanowi bazę dla hodowli typowego przydomowego stada składającego się z 2-6 osobników oraz młodych jagniątek. Konstrukcja drewniana oraz zaproponowane wymiary dają możliwość swobodnego "meblowania" wewnątrz owczarni, czyli wydzielenia obszaru dla matki z jagniętami na pierwsze dni po wykocie, instalacji paśników, lizawek czy nawet podręcznych małych magazynów na paszę.

Konstrukcja nośna oparta jest o kantówki sosnowe 100mmx100mm, całość posadowiona jest na kotwach wbijanych. To proste i skuteczne rozwiązanie daje możliwość przeniesienia całości w przyszłości czy też odzyskania materiału.

Kantówki najlepiej aby były wstępnie zaimpregnowane ciśnieniowo, następnie wszystkie elementy drewniane należy konicznie zaimpregnować wybranym przez siebie zaufanym impregnetem w preferowanym kolorze.

Konstrukcję nośną należy obić deskami o grubości nie mniejszej niż 30mm. Najtańszym budulcem są deski nie obrobione, czyli z tzw. "offlisem" który nie tylko nie przeszkodzi ale doda jeszcze uroku. Deski tego typu należy układać na zakładkę uwzględniając zmiejszanie objętości deski postępujące wraz z jej wysuszaniem przez słońce. Bardziej ekskluzywnym rozwiązaniem są oczywiście deski obrobione z felcem. U dołu deski powinny znajdoać się około 5cm nad ziemią, uszczelnienie nastąpi poprzez słomę wewnątrz i obornik. W górnej części otwory powstałe wskutek zakładek można uszczelnić (kilka najlepiej pozostawić dla wentylacji) pianką od wewnątrz.

Dach można pokryć płytami Onduline lub zastosować inne preferowane rozwiązanie.

Od frontu najlepiej zastosować podwójne drzwi w każdej sekcji lub drzwi w jednej sekcji a w drugiej zdejmowaną zaślepkę. Takie rozwiązanie zapewnia łatwy dostęp do obornika i zapewnia łatwość jego usunięcia.

Front najlepiej ustawić w kierunku południowym, to (promienie słońca) zapewni dobre przesychanie gruntu przed wejściem do owczarni.

Bardzo dobrym położem dla owczarni jest miejsce w którym przed wejściem do owczarni będzie chociaż niewielki spadek w kierunku od owczarni, to zapewnia odpływ wody (np. z topniejącego śniegu) od wejścia do owczarni.

W przypadku terenów górskich przedmiotowy projekt z całą pewnością niależy zmodyfikować w celu zapewnienia większego spadku (części dachowej) aby ograniczyć zaleganie dużej ilości śniegu na dachu.

Podstawowymi narzędziami usprawniającymi budowę takiej owczarni są: piła ukosowa z prześwitem 100mm i większym (przykładowo z oferty Castoramy) oraz wiertarko-wkrętarka i zestaw bitów.

Widok tył - zastosowanie arkuszy poliwęglanowych zapewnia znakomite doświetlenie wnętrza.

Widok przód - widoczne (z lewej strony) małe bardzo praktyczne wejście zimowe.

© Wszystkie prawa zastrzeżone